Erasmus + Martina Franca , Apúlia, Taliansko

IMG-20240509-WA0008

Žiačky SOŠOaS Krupina z odborov podnikateľka pre rozvoj vidieka,  cukrárka- kuchárka a  obchodná pracovníčka vycestovali 22.4.2024 prostredníctvom programu Erasmus + do talianskej Apúlie na zahraničnú odbornú stáž. V meste  Martina Franca tri týždne získavali odborné zručnosti a vedomosti  podľa svojho študijného zamerania u tamojších  podnikateľov a zoznámili sa s miestnou kultúrou.  Počas svojho pobytu spoznávali okolie a navštívili mestá Monopoli, Polignano a Mare, Alberobello, Taranto a letisko v Bari.

 

Babora Grešková:V noci sme sa vybrali na letisko do Viedne. Po prílete do Bari z Viedne na nás čakal autobus, ktorý nás odviezol do mesta Martina Franca. Cesta bola dlhá, no moje oči boli otvorené, lebo nedokázali odtrhnúť pozornosť od krásy okolia. Po dlhej a únavnej ceste sme konečne dorazili do cieľa, kde na nás čakala naša tútorka Annalisa. Ešte v ten istý deň sme sa zoznámili s Marcom, ktorý nám porozprával o našom pobyte v meste Martina Franca, o ďalších mestách, ktoré navštívime a dôležité informácie. Po prezentácii sme sa vybrali na prehliadku mesta, ktoré nám Marco ukázal a dozvedeli sme sa aj o jeho histórií. Na druhý deň sme sa oboznámili s našou pracovnou náplňou a navštívili sme naše budúce pracoviská.Mali sme zabezpečený aj zaujímavý program. Išli sme na výlet do Polignano a Mare a Monopoli. Obidve mestá boli krásne, no mne sa najviac páčilo Monopoli, kde som spoznala čaro mora a jeho nádherných vĺn. V Alberobello nám Marco porozprával o meste a ukázal miestny kostol. Navštívili sme pár obchodov, ale moja najobľúbenejšia časť bola ochutnávka olejov a taralli. V meste Taranto sme videli malé aj veľké more, navštívili sme obidva mosty, obrovský kostol a hrad, kde sme mohli vidieť rôzne vykopávky a archeologické nálezy. Spoznala som nové chute pečiva v obchode blízko od miesta, kde bývame. Predavačky boli vždy veľmi milé a usmievavé.Naša pracovná stáž bola ukončená obdržaním certifikátov od Cultura e dintorni.Odniesla som si veľa zážitkov a neskutočne silného pocitu šťastia.

 

Katka Fógelová:Celý pobyt v Taliansku ma naučil veľa. V Masserii bolo nádherné prostredie, veľa olivovníkov, dva somáre a priateľský kôň. Zblížila som sa so super ľuďmi a zároveň spoznala nových. Zo všetkých našich výletov bol najkrajší Polignano a Mare a Monopoli. More tam bolo nádherné.  V Alberobello bol krásny výhľad na trulli domčeky a v Tarante to bolo síce krásne, ale dosť sme sa náhlili, aby sme videli toho čo najviac.

 

Timea Pavlovicová:Počas môjho pobytu som sa naučila byť viac samostatná a odnášam si úžasné zážitky. Som rada, že sme to takto super spolu zvládli a že nám bolo umožnené stráviť v Taliansku tri týždne.

 

Linda Kulichová:Moja stáž v Taliansku mi dovolila zažiť veľa nových okamihov. Zo začiatku som tu bola s ľuďmi, ktorých som nepoznala, ale rýchlo sme sa skamarátili. Práca v obchode SCATIGNA mi dala príležitosť zoznámiť sa s tými najmilšími ženami v Taliansku. Boli sme ako rodina, aj keď sme neboli príbuzné. V práci sme robili rôzne veci, napr. vykladanie tovaru, premiestňovanie tovaru na nové miesto, tvorba cenoviek a následne ich rozloženie, zabaľovanie tovaru a dekorácii. Po prvýkrát som bola pri mori, a bola som ohromená, aj keď to nebolo na mne vidieť. Som rada, že budem mať na čo spomínať.

 

Vanesa Kroščenová:S týmto Erasmom som spokojná. Robota bola fajn, keďže je tam super kolektív a šéf sa nevyvyšuje nad zamestnancov. Máme super zážitky a lepšie sme sa navzájom spoznali. Najviac sa mi páčil výlet do Monopoli, je tam krásne more. V Tarante sa mi veľmi páčil hrad. Naučila som sa nehanbiť, byť odvážnejšia a pýtať sa. Určite využijem skúsenosť byť v inej krajine aj v budúcnosti.

 

Priložené fotografie