Projekt Leonardo da Vinci na stránkach Noviniek

... ako o nás písali v novinách ...

Žiaci SOŠ Krupina na zahraničných stážach

(uverejnené v čísle 6.)

V rámci projektu Leonardo da Vinci absolvovali žiaci Strednej odbornej školy v Krupine stáže v španielskej Malage a anglickom Plymouthe.

Plymouth
Do Anglicka sme odchádzali so zmiešanými pocitmi, plné nadšenia, s túžbou spoznať inú krajinu, nových ľudí, priateľov, zdokonaliť sa v jazyku i vo svojom remesle, ale zároveň plné obáv z prijatia v rodinách, v práci, ako aj z obáv zo schopnosti či neschopnosti komunikovať’ v cudzom jazyku.

Hosťovské rodiny
Naše prvé kroky po prílete do Plymouthu viedli do hosťovských rodín, kde sme sa ráno ubytovali a začali vnímať odlišný svet Angličanov. „Všetko je tu naopak.” Zdalo sa nám čudné, že z jedného kohútika tečie studená voda a z druhého horúca. „Ako sa umyť?” Hovoria na nás zvláštnym jazykom, z ktorého rozumieme len pár slovíčok. „Čo to vlastne od nás chcú? Ahá, asi sú to raňajky.” Našťastie majú snami trpezlivosť a pomáhajú nám pomaličky precitnúť. Zisťujeme, že aj tu žijú ľudia normálnym životom.

Spoznávanie okolia
Nedeľné popoludnie sme trávili spoznávaním blízkeho okolia. V pondelok nás v sprostredkovateľskej agentúre oboznámili so všetkým potrebným, aby sme hravo zvládli našu mesačnú stáž. Testovanie anglického jazyka bolo prísne, pod dohľadom anglického lektora. V utorok ráno viedli naše nesmelé kroky do práce.

Prvé dni v práci
V hlave plno otázok a strachu, ako to zvládneme samy bez pomoci. Každý deň Lenka, Veronika a Alica pracujú od jedenástej do tretej a v stredu, štvrtok a piatok ešte od šiestej do deviatej. Dve robia v kuchyni s jednou španielkou a mladým španielom, tak sa im tam veľmi páči. Aj kuchárka ich veľmi chváli, že sú šikovné a veľmi sa snažia. Každý deň majú v práci aj obed, ochutnávajú ich tradičné jedlá. Mali napríklad krevety balené do nejakých tenučkých rezancov. Vraj to bolo veľmi dobré, oblizovali sa ešte aj večer. Prvý pracovný deň sme ukončili s nadšením, kolektív v reštauráciách je mladý, veselý a, pravdaže, medzinárodný.

Malaga
Pár hodín po odlete tretiny účastníkov projektu do Anglicka sme sa 11. septembra vydali na cestu aj my. Let do Malagy v španielsku bol vcelku pokojný, objavilo sa zopár turbulencií, takže sme boli po pristátí radi, že sme na pevnej zemi. Na letisku nás už čakala zástupkyňa sprostredkovateľskej organizácie Ekip Európa, ktorá sa o nás od začiatku prvotriedne stará. Odviezla nás do prechodného bydliska. Po príchode do bytu nás čakalo občerstvenie a úvodné pokyny i program pobytu. Najviac sa nám páčilo, keď nám povedali, že pláž a more je pár krokov od bytu, čo sme si hneď v ten večer overili.

Začala sa práca
Chlapci z odboru autoopravár-mechanik praxujú v dvoch autoservisoch, ktoré sú zamerané každý na jednu značku áut — zisťujú poruchy, opravujú ich, menia pneumatiky, olej, diagnostikujú. Obrábači kovov praxujú vo firme na obrábanie kovov v obrábačskej dielni — brúsia, pília, režú, vŕtajú, sústružia, ohýbajú, zvárajú. Je to náročná práca, pomaly sa zapracovávajú, postupne si osvojujú aj odbornú terminológiu v španielčine.

Chvíle voľna
Na ulici, v obchode i v dome sa s použitím všetkých dostupných prostriedkov dorozumieme. Najviac sa všetci tešíme po práci na pláž a more. Chystáme sa aj na pár výletov, má sem prísť skupina Sloveniek, máme už dohodnutý aj spoločný program cez sprostredkovateľskú organizáciu. Tešíme sa na spoločné zážitky.

Z Plymouthu pre Novinky Alicka, Lenka, Veronika, ia Alenka, Hasta luego Bonka a iiaci pozdravujú čitatetov Noviniek z Malagy.


Žiaci na zahraničných stážach
(..pokračovanie z čísla 6., uverejnené v čísle 7.)

 

Plymouth
Počas prvého víkendu v Anglicku sme boli na výlete v Eden Projekt. Nasadli sme do sedemmiestneho auta a o hodinu a pol sme boli na mieste. Autobus premával od parkoviska ku vstupnej bráne. Pri bráne nám Johny kúpil lístky a už sme pokračovali samy. Ani neviem, ako to opísať’ — od vstupnej brány sme prešli po schodíkoch, ktoré holi obkolesené rôznymi rastlinami, kríkmi a obďaleč bola vysadená záhrada s papričkami, paradajkami a všetkým možným aj nemožným. Postupne sme prešli pod kupo]y, ktoré tvorili akoby skleník. V prvej časti bol dažďový prales, bolo tam veľmi vlhko a teplo. Tie stromy sa nedajú ani opísať — palmy, banánovníky, kávovníky, niektoré vysoké niekoľko metrov. Cez jednu časť’ pretekal vodopád do jazierka plného rozličných rastlín. Potom sme prešli do druhej časti, ktorú tvorilo prímorské a stredomorské prostredie. Rastliny typické pre naše podnebie. Tam sa nám už lepšie dýchalo a od kvetov, kaktusov, kríkov a rozličných iných rastlín sme videli hádam všetko. V prechodnej hale boli veľké drevené stoly, kde priamo pred ľuďmi varili jedlo zo zeleniny, ktorú dopestovali. Výlet sme ukončili dobrou večerou.

Výlet loďou
Lenka, Veronika a Alicka si užili plavbu loďou. Boli srne na ostrovčeku, prezreli sme si zámok, záhrady a riadne sme sa vyčľapkali v mori. Voda bola síce studená, ale po chvíľke sme si zvykli a bolo super. Kamilke ponúkla šéfka, či by nechcela v sobotu pracovať. Prišla síce o výlet loďou a o svoje voľno, ale skúsila si zarobiť peniažky práve tu v Anglicku. Má dobrú šéfku, ktorá si váži jej prácu a správa sa k nej ako k svojej.

Domov sa nám nechcelo
Rady by sme tu ostali a vôbec sa nám nechce íst’ domov. Sme tu spokojné a ešte by sme boli spokojnejšie, keby sme mohli pracovať za peniaze. Je to neporovnateľné oproti tomu, ako keď sme prišli. Dúfam, že keď prídeme domov, začneme sa učiť angličtinu, lebo sme veľmi rýchlo pochopili, ako je super, keď sa môžeme dohodnúť a vybaviť si to, čo potrebujeme.

Malaga
Aj v Španielsku chlapci po zaslúženej práci navštívili rôzne zábavné miesta, spoznávali okolie a rôzne zaujímavosti. Ako prvé navštívili Delfinárium  Benalrnadena, potom historické hradby mesta Alcazaba a tu im už spoločnosť robili kolegyne kozmetičky z Bratislavy, ktoré tiež prišli na odbornú stáž prostredníctvom projektu Leonardo.


Ohnivé flamengo
Chlapci si pozreli býčiu arénu, ale keďže lístky na španielsku koridu sú cenovo nedostupné, vybrali sa radšej na výlet loďou. Iu si užili pravú španielsku zábavu. Tanečníci im predviedli španielske tance aj ohnivé flamengo a po prehliadke bieleho mestečka Mijas sa vybrali na loď.

Kúpanie a slnenie
Stráviť deň na lodi a užiť si ho kúpaním, slnením a zaslúženým oddychom je prijemné. Na výlete v bielom mestečku Mijas a na lodi bolo úžasne. Aj sme si zaskákali do mora, plávali i užívali. Prišli sme neskoro, no stále sa máme super. Tešíme sa domov, no zároveň je nám smutno, že už sa musíme chystať na cestu na Slovensko.

Z Anglicka pozdravujú Alenka, Alicka, Kamilka, Lenka a Veronika. S pozdravom pre všetkých a prianím prijemného dňa Bohumila plus sedem statočných.