SLOVENSKÁ AKADÉMIA VIED NA SOŠOaS KRUPINA

Zástupcovia tejto vedeckej inštitúcie, ktorej poslaním je realizovať výskum v oblasti techniky, prírodných a humanitných vied, prišli predstaviť svoju prácu žiakom našich stredných škôl. Študenti našich stredných škôl, spolu so žiakmi ZŠ E.M. Šoltésovej, ZŠ J.C. Hronského a ZŠ A. Matulu zo Sebechlieb si vypočuli prednášky na rôzne témy.

Dejiny druhej svetovej vojny zaujímavou formou priblížil prednášajúci Mgr. Jakub Drábik, PhD. z Historického ústavu SAV. Prednášku si prišiel vypočuť aj historik mesta Krupina PhDr. Miroslav Lukáč, ktorého zaujala téma a chcel si vypočuť pohľad na dejiny od vedca, ktorý sa venuje tejto problematike, rozhovor dvoch historikov, ktorý sa stretli na pôde našich škôl, prebiehal ešte aj po skončení prednášky a bolo by zaujímavé do budúcnosti takúto besedu zopakovať aj za účasti ďalších poslucháčov. Počas prednášky si všetci prítomní vypočuli čo je vlastne ideológia vzniku fašizmu, o pôvode a význame tohto pojmu, o prejavoch fašizmu, o dehumanizácii a následkoch jej vplyvu. Nevyhli sme sa ani ďalším totalitným systémom ako komunizmus a iné formy nedemokratických foriem vládnutia v histórii ľudstva. 

Ďalšou témou bola chémia, prednášajúcim bol RNDr. Michal Prochádzka, PhD. z Ústavu polymérov SAV. Poslucháči sa dozvedeli kde všade prichádzajú do kontaktu s chemickými látkami, aký vplyv majú na zdravie človeka a ako škodia životnému prostrediu rôzne obalové materiály používané človekom. Predstavil aj rôzne formy klamlivej reklamy na jednotlivé chemické zložky v kozmetických prípravkoch, ktoré sú častou zložkou aj v bežných cenovo dostupných chemických produktoch .

Mgr. Martina Venhart, PhD. člen Predsedníctva SAV, v rámci predmetu fyzika priblížil poslucháčom začiatky jeho vedeckej práce, prvé kontakty s fyzikou ako vedou, a tiež ako mu náhoda pomohla k spolupráci s významnými vedcami s organizácie Európska organizácia pre jadrový výskum /CERN/. Predstavil svoju prácu, kde priblížil poslucháčom  ako funguje urýchľovač - vynález vedcov z Fyzikálneho ústavu SAV. Tento vynález pod označení Experiment IS521 – Spektrometer TATRA, je systém, ktorý skúma deformáciu jadra atómu v momente zrodu atómu. Prístroj pracuje vo vákuovom prostredí, vnútro prístroja je rádioaktívne a teda musí byť odizolované veľkým množstvom obalov prístroja, aby ľudia mohli pracovať v jeho blízkosti. Tento projekt, ktorý je špičkou v oblasti skúmania fyziky atómových jadier v CERN-e, zároveň slúži ľuďom s ťažkými formami nádorových ochorení hlavne na mozgu. Je teda veľkým potenciálom v liečení nádorových ochorení do budúcnosti.

Chcem sa poďakovať Mgr. Monike Hucákovej, hovorkyni SAV, ktorá nám sprostredkovala toto netradičné vyučovanie. Verím, že nie je posledné a spolupráca našich stredných škôl so SAV v oblasti vzdelávania mladých ľudí bude pokračovať. Ďakujem vedeckým pracovníkom, ktorí patria k špičke našej vedy, za ich vzácny čas a ochotu prísť na naše stredné školy. Obohatili našich žiakov pedagogických zamestnancov a všetkých prítomných na prednáškach o nové poznatky z rôznych oblastí vedy. Je chvályhodné, že títo mimoriadne vzdelaní ľudia dokázali svoju prácu pretaviť do formy pochopiteľnej aj žiakmi na úrovni stredných a základných škôl. Ďakujeme žiakom a pedagógom zúčastnených škôl za ich účasť na tejto netradičnej forme vyučovania.

                                                                                           Mgr. Anna Borbuliaková

Foto: Mgr. Oľga Gajdošíková